Systemy kafeteryjne w praktyce, czyli 5 sposobów na motywowanie pracowników

Benefity dla pracowników

Praca z ludźmi jest niezwykle trudnym zadaniem. Nie należy tylko zarządzać projektami, rozdzielać obowiązki, czy nadzorować postępu i jakości wykonywanych prac. Dla wielu pracodawców największym wyzwaniem jest odpowiednie zmotywowanie pracowników do lepszej, efektywniejszej pracy oraz stworzenie więzi między pracownikiem, a firmą, poczucia lojalności. Jak tego dokonać? I jak w praktyce pomogą nam w tym systemy kafeteryjne?

 

  1. Karty sportowe
  2. Bilety do kina lub teatru dla pracowników
  3. Zniżki do restauracji i bony podarunkowe
  4. Pakiety medyczne
  5. Szkoły językowe

 

1. Karty sportowe

Karty sportowe są jednym z najchętniej i najczęściej wybieranych benefitów pozapłacowych w ramach systemów kafetryjnych.

Taka karta sportowa umożliwia wejście do wielu różnych obiektów w całej Polsce oraz darmowe korzystanie z możliwości uczestnictwa w zajęciach. W niektórych przypadkach konieczna jest nieduża dopłata, np. aby móc wynająć kort do tenisa lub squasha.

Największą zaleta kart sportowych jest to, że pracownik może wybrać dowolny obiekt sportowy, który współpracuje z danym systemem i zmieniać go wedle potrzeb, bez konieczności wiązania się z konkretnym ośrodkiem sportowym, czy klubem fitness na miesiąc lub dłuższy czas.

Karty sportowe w ramach systemu kafeteryjnego mogą być w pełni lub częściowo opłacane przez pracodawców. Nawet jeśli pracownik musi dopłacić do tego benefitu, to i tak jest to dla niego bardzo opłacalne. Chętniej będzie też pracować w firmie, która daje mu taką możliwość.

 

2. Bilety do kina lub teatru dla pracowników

Kolejnym sposobem na podniesienie motywacji wśród pracowników w ramach systemu kafeteryjnego jest oferta biletów do kin lub teatru.

Tak jak w przypadku kart sportowych, pracownik może sam zadecydować, czy wybiera tę możliwość. Najczęściej oferta kin, do których można wykupić kupony na bilety jest tak zróżnicowana, że bez problemu można wybrać najbardziej dogodną dla siebie lokalizację.

Ciekawym rozwiązaniem są również bilety do teatru, które w regularnej cenie są dość kosztowne. A pracownik, który dostanie je za darmo lub w niższej cenie, chętniej zacznie wybierać tę formę kulturalnej rozrywki.

 

3. Zniżki do restauracji i bony podarunkowe

Równie często wybieranym benefitem pozapłacowym są karty oferujące zniżki do restauracji oraz bony podarunkowe do różnych sklepów.

W Polsce najbardziej popularna jest karta OpenCard, dzięki której można uzyskać nawet do -50% na jedzenie w partnerskich restauracjach na terenie całego kraju. Jest to niezwykle korzystne rozwiązanie w przypadku osób, które często jedzą poza domem, a wolą wybierać sprawdzone knajpki ze świeżymi, wartościowymi posiłkami.

W ramach systemu kafeteryjnego pracownicy mogą mieć również wybór kart upominkowych do wybranych sklepów. Wiele osób, a w szczególności kobiet, chętnie z tego korzysta, bo to doskonały sposób na oszczędności podczas zakupów.

 

4. Pakiety medyczne

W ramach systemu motywacyjnego można zaoferować również abonamentowe pakiety medyczne lub dodatkowe ubezpieczenie. Umożliwienie pracownikowi dostępu do prywatnej służby zdrowia całkowicie za darmo lub za dodatkową opłatą powoduje, że nie tylko rośnie motywacja do pracy, ale sprawia, że pracownik przywiązuje się do firmy i nie będzie myślał o odejściu z niej.

 

5. Szkoły językowe

Dla wielu pracowników najważniejszym czynnikiem motywującym do dalszej pracy, jest możliwość ciągłego dokształcania się oraz zdobywania nowych umiejętności. Dlatego warto zdecydować się na kursy językowe dla pracowników. I przy tym należy pamiętać, że jest to opcja korzystna również dla pracodawcy, ponieważ zespół, który dobrze zna języki obce, jest bardziej otwarty na współprace z rynkiem zagranicznym.

 

Przedstawione wyżej benefity pozapłacowe należą do najchętniej wybieranych sposobów na motywację pracowników. Trzeba jednak zaznaczyć, że dzięki systemom kafeteryjnym to pracownik decyduje o tym, co najlepiej będzie go motywować do dalszej pracy, dlatego w praktyce skuteczność tych świadczeń jest wysoka.

Zobacz ofertę na stronie głównej