Co to jest system kafeteryjny?

Zmotywowany pracownik

Motywacja pracowników to bardzo ważna sprawa – to dzięki niej powstaje dobrze działający zespół i, co za tym idzie, firma mogąca wywalczyć sobie na rynku dobrą pozycję. Nie powinno więc dziwić, że oprócz pensji wymyślono też inne sposoby motywacji. Niestety nie zawsze się one sprawdzają. Rozwiązaniem w takiej sytuacji może być system kafeteryjny.

Czym wyróżnia się system kafeteryjny?

System benefitowy w kilku punktach:

System kafeteryjny to pojęcie z dziedziny świadczeń pozapłacowych. Mówimy tu o innych niż pensja sposobach wynagradzania pracowników, takich jak różnego rodzaju bony i karnety. Czym wśród takich wynagrodzeń wyróżnia się system kafeteryjny?

Nazwa wywodzi się od hiszpańskiego słowa „cafeteria”, oznaczającego restaurację samoobsługową, pozostawiającą klientowi możliwość samodzielnego doboru dań. Zależność jest nieprzypadkowa, ponieważ w systemie kafeteryjnym pracownicy od pracodawcy otrzymują pewną pulę punktów lub kwotę i sami mogą decydować, które z palety dostępnych świadczeń wybiorą. Niektóre z tego typu systemów pozwalają również pracownikom dodatkowo angażować własne środki.

Byłoby przesadą stwierdzić, że taki sposób wynagradzania pracowników stał się już czymś powszechnym, niemniej z roku na rok zdobywa sobie coraz większą popularność.

Jakie rodzaje benefitów oferują systemy kafeteryjne?

Dostępne w ramach systemów kafeteryjnych benefity są bardzo zróżnicowane, dzięki czemu każda firma może stworzyć własną listę takich pozapłacowych świadczeń, zależną od budżetu, jakim dysponuje, i od potrzeb pracowników. Wybór jest zatem bardzo szeroki, jednak pewne świadczenia cieszą się większą popularnością niż inne.

Do tych najczęściej stosowanych należy dofinansowanie wypoczynku. Ta opcja otwiera przed wieloma pracownikami możliwość wyjazdów, na które w przeciwnym wypadku nie mogliby się zdecydować. Benefity często dotyczą też opieki medycznej, zarówno podstawowej jak i dodatkowej prywatnej.

Innym popularnym świadczeniem jest pakiet ubezpieczeń, obejmujący samych pracowników oraz ich rodziny, dofinansowanie kształcenia, a wreszcie i bony żywieniowe. Jak zatem widać, można w różnoraki sposób poprawić jakość życia i zainwestować w tak ważne jego dziedziny, jak zdrowie i edukacja.

Ale oferta dostępnych świadczeń na tym się nie kończy. Wśród benefitów cieszących się dużą popularność są też takie, które pozwolą pracownikom dobrze spędzić ich wolny czas. Mogą wykorzystać go do rozwoju fizycznego czy kulturalnego. W tym pierwszym przypadku zainteresują ich z pewnością karnety na siłownię, fitness i innego typu zajęcia sportowe, w drugim natomiast szeroka oferta biletów do teatru, kina czy na koncerty.

System kafeteryjny – dlaczego warto?

Nagradzanie pracownika różnymi bonusami już od dawna jest czymś powszechnym, co sprawdziło się jako dodatkowa motywacja w pracy. Jednak wiązał się z tym pewien istotny problem, taki mianowicie, że różni pracownicy mają różne potrzeby, nie dla każdego więc określone bonusy były równie atrakcyjne, przez co nie zawsze mogły zostać efektywnie wykorzystane.

Dlatego największą zaletą systemu kafeteryjnego jest jego elastyczność. Ludzie to nie roboty, schodzące z tej samej linii produkcyjnej – różnią się charakterem i potrzebami. Dlatego nie sprawdza się wrzucanie wszystkich pracowników do jednego worka – a tak się dzieje przy założeniu, że jeden rodzaj świadczeń pozapłacowych zadowoli wszystkich.

System stwarza większą możliwość, że każdy będzie usatysfakcjonowany, a to dlatego, że daje pracownikom wybór. Każdy wie najlepiej, czego mu potrzeba i co najlepiej go motywuje. A potrzeby zależą od wielu czynników – wieku, płci, trybu życia. Młody poszukiwacz przygód chętnie przyjmie dofinansowanie wakacyjnego wyjazdu, podczas gdy pracownik mający już swoje lata może woleć zamiast tego świadczenia zapewniające mu fachową opiekę medyczną.

W systemie kafeteryjnym to pracownik decyduje. Taka sytuacja zaś ma co najmniej dwojakie skutki. Po pierwsze sprawia, że bonusy zostaną efektywniej wykorzystane, po drugie zaś poprawia relacje na linii pracownik-pracodawca, bo pokazuje pracownikowi, że jego głos jest ważny.

Elastyczność systemu kafeteryjnego pozwala też modyfikować ofertę i na bieżąco dostosowywać ją do zmian na rynku pracy i do sytuacji samej firmy (gdy na przykład pojawią się ograniczenia budżetowe).

Jak zarządzać systemem kafeteryjnym?

Skoro system kafeteryjny niesie tyle korzyści, to można by zapytać, dlaczego nie jest jeszcze wśród polskich pracodawców czymś powszechnym. Przyczyną – lub jedną z przyczyn – mogą tu być pewne trudności w zarządzaniu takim programem. Pracodawca, nie mający z nim do tej pory styczności, może nie chcieć poświęcać swoich sił i czasu, żeby się w to wdrożyć. Tu jednak trzeba wiedzieć, że wyspecjalizowani pracownicy systemów kafeteryjnych pomagają na każdym etapie nauki obsługi programu. Co więcej, istnieje możliwość przeprowadzenia analizy potrzeb wśród pracowników w celu dobrania odpowiednich benefitów. Pracodawca może również zamówić kompleksową, outsourcingową obsługę systemu.