Co to jest system kafeteryjny?

Zmotywowany pracownik

Motywacja pracowników to bardzo ważna sprawa – to dzięki niej powstaje dobrze działający zespół i, co za tym idzie, firma mogąca wywalczyć sobie na rynku dobrą pozycję. Nie powinno więc dziwić, że oprócz pensji wymyślono też inne systemy wynagrodzeń – sposoby motywacji. Niestety nie zawsze się one sprawdzają. Rozwiązaniem w takiej sytuacji może być kafeteryjny system wynagrodzeń (cafeteria system lub inaczej zwane kafeteria benefit).

Czym wyróżnia się system kafeteryjny?

System wynagrodzenia w kilku punktach:

System kafeteryjny lub inaczej kafeteryjny system wynagrodzeń  to pojęcie z dziedziny świadczeń pozapłacowych. Mówimy tu o innych niż pensja sposobach wynagradzania pracowników, takich jak różnego rodzaju bony i karnety. Jest to narzędzie które pozwala wdrożyć kulturę organizacyjną w przedsiębiorstwie. Czym wśród takich wynagrodzeń wyróżnia się system kafeteryjny?

Definicja systemu kafeteryjnego

Nazwa wywodzi się od hiszpańskiego słowa „cafeteria”, oznaczającego restaurację samoobsługową, pozostawiającą klientowi możliwość samodzielnego doboru dań. Zależność jest nieprzypadkowa, ponieważ w systemie kafeteryjnym pracownicy od pracodawcy otrzymują pewną pulę punktów lub kwotę i sami mogą decydować, które z palety dostępnych świadczeń wybiorą. Niektóre z tego typu systemów wynagrodzeń pozwalają również pracownikom dodatkowo angażować własne środki.

Byłoby przesadą stwierdzić, że wynagradzanie kafeteryjne pracowników, cafeteria system stało się już czymś powszechnym, niemniej z roku na rok zdobywa sobie coraz większą popularność.

Jakie rodzaje benefitów oferuje system kafeteryjny?

Dostępne w ramach systemów kafeteryjnych benefity są bardzo zróżnicowane, dzięki czemu każda firma może stworzyć własną listę takich pozapłacowych świadczeń, zależną od budżetu, jakim dysponuje, i od potrzeb pracowników. Wybór jest zatem bardzo szeroki, jednak pewne świadczenia cieszą się większą popularnością niż inne.

Popularne wynagrodzenia kafeteryjne – oferta kafeteria benefit:

Do tych najczęściej stosowanych wynagrodzeń kafeteryjnych należy dofinansowanie wypoczynku, takie jak np. EasyGo, Wakacje.pl, TravelistSun@Snow

Ta opcja otwiera przed wieloma pracownikami możliwość wyjazdów, na które w przeciwnym wypadku nie mogliby się zdecydować. Benefity często dotyczą też opieki medycznej, zarówno podstawowej jak i dodatkowej prywatnej. Opieka medyczna LuxMed  obejmuje opieką nie tylko pracownika, ale też jego rodzinę. 

Innym popularnym świadczeniem jest pakiet ubezpieczeń, obejmujący samych pracowników oraz ich rodziny, dofinansowanie kształcenia, a wreszcie i bony żywieniowe. Jak zatem widać, można w różnoraki sposób poprawić jakość życia i zainwestować w tak ważne jego dziedziny, jak zdrowie i edukacja.

Ale oferta dostępnych świadczeń na tym się nie kończy. Wśród benefitów cieszących się dużą popularność są też takie, które pozwolą pracownikom dobrze spędzić ich wolny czas. Mogą wykorzystać go do rozwoju fizycznego czy kulturalnego OkSystem – karta sportowa, PodarujSpa, czy Karta Edenred – sport i kultura. W tym pierwszym przypadku zainteresują ich z pewnością karnety na siłownię, fitness i innego typu zajęcia sportowe, w drugim natomiast szeroka oferta spa,  biletów do teatru, kina czy na koncerty. 

Nowością jest bogata oferta benefitów gamingowych. Są to dostępy do rozgrywek sieciowych w ramach PlayStation Plus lub Xbox Live. Dla PC’towych graczy także znajdują się odpowiednie produkty w ofercie kafeteryjnej – STEAM oraz World of Warcraft

Kolejną nowością jest możliwość wyboru voucheru na zawody sportowe w Motivizer. W ramach usługi Voucher4Sport, Motivizer oferuje swoim klientom start w legendarnych biegach górskich i nie tylko. Oferta jest dynamicznie poszerzana, dlatego entuzjastom sportu polecamy śledzić Linkedin i stronę Motivizer. 

System kafeteryjny – dlaczego warto?

Nagradzanie pracownika różnymi bonusami już od dawna jest czymś powszechnym, co sprawdziło się jako dodatkowa motywacja w pracy. Jednak wiązał się z tym pewien istotny problem, taki mianowicie, że różni pracownicy mają różne potrzeby, nie dla każdego więc określone bonusy były równie atrakcyjne, przez co nie zawsze mogły zostać efektywnie wykorzystane.

Dlatego największą zaletą systemu kafeteryjnego jest jego elastyczność. Ludzie to nie roboty, schodzące z tej samej linii produkcyjnej – różnią się charakterem i potrzebami. Dlatego nie sprawdza się wrzucanie wszystkich pracowników do jednego worka – a tak się dzieje przy założeniu, że jeden rodzaj świadczeń pozapłacowych zadowoli wszystkich.

System wynagrodzeń stwarza większą możliwość, że każdy będzie usatysfakcjonowany, a to dlatego, że daje pracownikom wybór. Każdy wie najlepiej, czego mu potrzeba i co najlepiej go motywuje. A potrzeby zależą od wielu czynników – wieku, płci, trybu życia. Poszukiwacz przygód chętnie przyjmie dofinansowanie wakacyjnego wyjazdu, podczas gdy pracownik mający już swoje lata może woleć zamiast tego świadczenia zapewniające mu ofertę z fachową opieką medyczną.

W kafeteryjnym systemie wynagrodzeń to pracownik decyduje. Taka sytuacja zaś ma co najmniej dwojakie skutki. Po pierwsze sprawia, że bonusy zostaną efektywniej wykorzystane, po drugie zaś poprawia relacje na linii pracownik-pracodawca, bo pokazuje pracownikowi, że jego głos jest ważny.

Elastyczność systemu kafeteryjnego pozwala też modyfikować ofertę i na bieżąco dostosowywać ją do zmian na rynku pracy i do sytuacji samej firmy (gdy na przykład pojawią się ograniczenia budżetowe). Zróżnicowanie oferty pozwala także na efektywne zarządzanie czasem i ułatwienie korzystania z koncepcji Work Life Balance (równowaga między pracą, a życiem prywatnym).

Elektroniczny podpis kwalifikowany w Motivizer 

W systemie Motivizer dostępny jest moduł kwalifikowanego podpisu elektronicznego, który pozwala prosto wdrożyć go w każdej firmie. Więcej na ten temat w wpisie “Kwalifikowany podpis elektroniczny dla działów HR“.

Jak zarządzać systemem kafeteryjnym?

Skoro system kafeteryjny niesie tyle korzyści, to można by zapytać, dlaczego nie jest jeszcze wśród polskich pracodawców czymś powszechnym. Przyczyną – lub jedną z przyczyn – mogą tu być pewne trudności w zarządzaniu takim programem. Pracodawca, nie mający z nim do tej pory styczności, może nie chcieć poświęcać swoich sił i czasu, żeby się w to wdrożyć. Tu jednak trzeba wiedzieć, że wyspecjalizowani pracownicy systemów kafeteryjnych pomagają na każdym etapie nauki obsługi programu. Co więcej, istnieje możliwość przeprowadzenia analizy potrzeb wśród pracowników w celu dobrania odpowiednich benefitów. Pracodawca może również zamówić kompleksową, outsourcingową obsługę systemu.