Co to jest system kafeteryjny?

kafeteryjny system wynagrodzeń

Motywacja pracowników to ważna sprawa – dzięki niej powstaje dobrze działający zespół i, co za tym idzie, firma mogąca wywalczyć na rynku dobrą pozycję. Nie powinno więc dziwić, że oprócz pensji wymyślono też inne systemy wynagrodzeń, np. kafeteryjny system benefitów.

Czym wyróżnia się system kafeteryjny?

System kafeteryjny lub inaczej kafeteryjny system wynagrodzeń  to pojęcie z dziedziny świadczeń pozapłacowych. Jest to narzędzie, które pozwala wdrożyć kulturę organizacyjną w przedsiębiorstwie

Definicja systemu kafeteryjnego

Nazwa wywodzi się od hiszpańskiego słowa „cafeteria”, oznaczającego restaurację samoobsługową, pozostawiającą klientowi możliwość samodzielnego doboru dań. W systemie kafeteryjnym pracownicy od pracodawcy otrzymują pewną pulę punktów lub kwotę, a następnie wydają ją na wybrane świadczenia.

Dostępne w ramach systemów kafeteryjnych benefity są zróżnicowane, dzięki czemu każda firma może stworzyć własną listę pozapłacowych świadczeń. Wdrożone systemy świadczeń pozapłacowych może uzależnić od budżetu i potrzeb pracowników firmy.

Jakie rodzaje benefitów oferuje system kafeteryjny?

Dostępne w ramach systemów kafeteryjnych benefity są bardzo zróżnicowane, dzięki czemu każda firma może stworzyć własną listę takich pozapłacowych świadczeń, zależną od budżetu, jakim dysponuje, i od potrzeb pracowników. Wybór jest zatem bardzo szeroki, jednak pewne świadczenia cieszą się większą popularnością niż inne.

Popularne wynagrodzenia kafeteryjne – oferta kafeteria benefit:

Kafeteryjny system benefitów może oferować dofinansowanie wypoczynki z zakładowego funduszu świadczeń lub np. EasyGo, Wakacje.pl, TravelistSun@Snow

Benefity często dotyczą też opieki medycznej, zarówno podstawowej jak i dodatkowej prywatnej. Opieka medyczna LuxMed obejmuje opieką nie tylko pracownika, ale też jego rodzinę. Pozapłacowy system kafeteryjny umożliwia również korzystanie z pakietu ubezpieczeń dla pracowników i ich rodziny, dofinansowania kształcenia oraz bonów żywnościowych. Program kafeteryjny na wiele sposobów poprawia jakość życia i pomaga inwestować w zdrowie oraz edukację.

Liczba benefitów, które oferuje system kafeteryjny jest dłuższa. Kafeteryjny system benefitów obejmuje:

Nowością jest bogata oferta benefitów gamingowych. Są to dostępy do rozgrywek sieciowych w ramach PlayStation Plus lub Xbox Live. Dla PC’towych graczy także znajdują się odpowiednie produkty w ofercie kafeteryjnej – STEAM oraz World of Warcraft

Kolejną nowością jest możliwość wyboru voucheru na zawody sportowe w Motivizer. W ramach usługi Voucher4Sport, Motivizer oferuje swoim klientom start w legendarnych biegach górskich i nie tylko.

System kafeteryjny – dlaczego warto?

Systemy kafeteryjne odpowiadają na różne potrzeby pracowników i ułatwiają tworzenie dodatkowych elementów systemu wynagrodzeń pozapłacowych. Platforma kafeteryjna umożliwia efektywne wykorzystanie środków na dodatki pozapłacowe zgodnie z zainteresowaniami i oczekiwaniami każdej osoby zatrudnionej w firmie.

Pozapłacowy system świadczeń w formie platformy kafeteryjnej pozwala dopasować benefity do oczekiwań pracowników i tym samym podnieść poziom ich motywacji. Potrzeby zależą od wielu czynników – wieku, płci, trybu życia. Poszukiwacz przygód chętnie przyjmie dofinansowanie wakacyjnego wyjazdu, podczas gdy pracownik mający już swoje lata może woleć zamiast tego świadczenia zapewniające mu ofertę z fachową opieką medyczną.

W kafeteryjnym systemie wynagrodzeń to pracownik decyduje. Bonusy są dzięki temu efektywniej wykorzystane. Ponadto poprawiają się relacje na linii pracownik-pracodawca, bo kafeteryjny system benefitów pokazuje pracownikowi, że jego głos jest ważny.

Elastyczność systemu kafeteryjnego pozwala modyfikować ofertę i na bieżąco dostosowywać ją do zmian na rynku pracy i sytuacji firmy (np. przez ograniczenia budżetowe). Zróżnicowanie oferty pozwala także na efektywne zarządzanie czasem i ułatwienie korzystania z koncepcji Work Life Balance.

Elektroniczny podpis kwalifikowany w Motivizer 

W systemie Motivizer dostępny jest moduł kwalifikowanego podpisu elektronicznego, który pozwala prosto wdrożyć go w każdej firmie. Więcej na ten temat w wpisie „Kwalifikowany podpis elektroniczny dla działów HR„.

Jak zarządzać systemem kafeteryjnym?

Kafeteryjny system wynagrodzeń jest łatwy w obsłudze, dzięki wsparciu specjalistów, którzy pomagają na każdym etapie nauki obsługi programu. Platforma kafeteryjna umożliwia przeprowadzenie analizy potrzeb wśród pracowników w celu dobrania odpowiednich benefitów. Pracodawca może również zamówić kompleksową, outsourcingową obsługę systemu. Dzięki temu dodatkowy system wynagradzania pracowników nie wymaga zatrudniania kolejnych pracowników do jego obsługi. W ten sposób można niewielkim kosztem docenić w firmie wartościowych pracowników i podnieść ich motywację do wykonywania swoich obowiązków.

Zobacz ofertę na stronie głównej