Co to znaczy Zdrowa Organizacja?

Zdrowa organizacja i zdrowie pracowników

Powszechnie wiadomo, że stres, złe odżywianie czy nieregularny sen mogą być przyczyną wielu groźnych chorób i dolegliwości. Do niedawna, szczególnie w środowisku organizacji, niewiele mówiło się o wpływie tych czynników na stan psychiczny ludzi, jeśli nie było to bezpośrednio związane z ich wydajnością i produktywnością. Obecnie Zdrowa Organizacja oraz Wellbeing jest kluczowy w rozwoju przedsiębiorstwa.

Zdrowa Organizacja to odpowiedź na potrzeby pracowników. Geneza powstania idei.


Powszechnie wiadomo, że stres, złe odżywianie czy nieregularny sen mogą być przyczyną wielu groźnych chorób i dolegliwości. Do niedawna, szczególnie w środowisku organizacji, niewiele mówiło się o wpływie tych czynników na stan psychiczny ludzi, jeśli nie było to bezpośrednio związane z ich wydajnością i produktywnością. Co więcej, nawet dziś kulturowe i społeczne uwarunkowania sprzyjają temu, by praca wciąż kojarzyła nam się głównie z obowiązkami, nadgodzinami i brakiem czasu dla rodziny.

Niestety zdarza się, że nawet ludzie wykształceni, którzy w teorii powinni być świadomi negatywnego wpływu przepracowywania się na życie i zdrowie człowieka nadal uważają, że najbardziej wartościowi są ci, którzy pracują dużo i to jest główny element osiągniecia sukcesu. Dochodzi do tego, że dla wielu młodych ludzi najlepszym sposobem na wykazanie się w oczach pracodawcy i zagwarantowanie sobie sukcesu w przyszłości jest praca po 16 godzin dziennie. I rzeczywiście, być może podejście, podglądane w filmach o Wall Street z lat 80 i 90, mogło się sprawdzać – zwłaszcza, że powtarzały to kolejne pokolenia managerów i przełożonych wyznających te zasady.

Dobre samopoczucie i zdrowie psychiczne pracowników to jedno z największych wyzwań menadżerów HR

W ciągu ostatnich kilku lat zdrowie psychiczne i dobre samopoczucie pracowników w końcu doczekało się należytej uwagi w miejscu pracy. W badaniu „2021 HR Sentiment Survey” ponad 68% menadżerów HR uznało dobre samopoczucie i zdrowie psychiczne pracowników za najwyższy priorytet. Czego możemy się spodziewać w tej dziedzinie, pamiętając o szoku, frustracji i niepewności po pandemii?

Odpowiedź leży w Zdrowej Organizacji – holistycznym i bardziej integracyjnym podejściu do dobrego samopoczucia w całym przedsiębiorstwie. Koncepcja ta wykracza poza fizyczne zdrowie i bezpieczeństwo pracowników, a jej celem jest zapewnienie im większej elastyczności i możliwości szkolenia oraz wzmocnienia ich pozycji.

Zdrowa Organizacja – cechy

Ramy Zdrowej Organizacji obejmują następujące elementy:

• zdrowie fizyczne
• dobre samopoczucie psychiczne (Wellbeing)
• kondycja finansowa
• zdrowie społeczne i działalność na rzecz społeczności lokalnej
• bezpieczne miejsce pracy
• zdrowa kultura

Zdrowa Organizacja w obliczu Pandemii COVID-19 jest ważniejsza niż kiedykolwiek

Pandemia COVID-19, która miała i wciąż tak naprawdę ma wpływ na pracowników i miejsca pracy, można śmiało powiedzieć, że Zdrowa Organizacja to pożądany trend, zapewniający większą wydajność i zadowolenie pracowników, co prowadzi do ich zatrzymania.

Istotnym obszarem, który warto brać pod uwagę przy konstruowaniu programów motywacyjnych w firmie jest właściwe odżywianie i dofinansowanie posiłków dla pracowników. Jest to ważne zarówno z punktu widzenia zachowania dobrego zdrowia, ale także poprawy wydajności pracowników, a także zacieśnia relacje w zespole. Z badania Human Power wynika, że dla przeciętnego pracownika czy menedżera sprawy związane z jedzeniem nie są czymś priorytetowym, jednak badanie HERO potwierdza, że istnieje ścisła zależność między odżywianiem, a produktywnością pracowników. Wydajność pracowników, którzy jedzą regularne i zdrowe posiłki zwiększa się o 25% a absencja jest niższa o 27%.

Motivizer wspiera podejście Wellbeing w budowaniu Zdrowej Organizacji

W Motivizer oferujemy dostęp do systemu kafeteryjnego wspierającą podejście wellbeing, w ramach modelu PERMA.

• P: Positive emotions (pozytywne emocje)
• E: Engagement (zaangażowanie)
• R: Relaionships (relacje)
• M: Meaning (poczucie sensu / znaczenia)
• A: Achievement / Accomplishment (osiągnięcia i docenienie tego, co się robi).

Kompleksowo wspieramy naszych klientów we wszystkich tych obszarach oferując szereg funkcjonalności oraz ofert, m.in. Kudosy, grywalizację, sport, wsparcie psychologiczne, wellestress, eSzkolenia i wiele więcej.

Zobacz ofertę na stronie głównej