Digitalizacja HR kluczem do wydobycia pełnego potencjału organizacji
Digitalizacja życia to już nasza codzienność. Zakupy, spotkania ze znajomymi, rozrywka, kultura – wszystko jest na wyciągnięcie naszych rąk bez opuszczania mieszkania. Polityczna dyskusja przeniosła się do mediów społecznościowych, edukacja na renomowanej zagranicznej uczelni możliwa jest z każdego zakątka świata, a zachód słońca w Nowej Zelandii możemy podziwiać nie ruszając się z łóżka w Polsce.
Obecna dekada to czas największych przemian cyfrowych także przedsiębiorstw, a co za tym idzie pracowników. By w pełni wykorzystać swój potencjał firmy muszą przeanalizować swoje plany i strategię, a na podstawie tej analizy przeorganizować swoje procesy by móc odpowiedzieć na to wyzwanie.
Digitalizacja HR
Szczególnie istotne w tym procesie będzie dużo szersze spojrzenie na rolę działów Human Resources. Jak nigdy wcześniej rozwój technologii i nowe zastosowania dla tych już istniejących wpłyną na to jak będzie wyglądać relacja pracownik – pracodawca. Odpowiednio dobrane narzędzia mogą ograniczyć liczbę papierowych dokumentów w obszarze HR nawet o 90%, wesprzeć budowę zaangażowania pracowników i zautomatyzować procesy abonamentowe takie jak karty sportowe czy pakiety medyczne (o zaletach digitalizmu w HR pisano w światowych publikacjach, w jednym z wpisów przedstawiamy 10 książek, które każdy HR powinien znać)
Wraz z digitalizacją kolejnych obszarów HR oczekiwania wobec działów odpowiedzialnych za ten sektor w organizacji będą ulegać przeobrażeniu. Wraz z rozwojem narzędzi wykorzystujących zbierane przez zespół HR dane, będzie rosło oczekiwanie co do maksymalizacji korzyści z decyzji i kierunków wskazywanych przez te zespoły. Być może w przyszłości HRowcy będą bardziej skupiać się na analizie danych i ich efektywnemu wykorzystaniu. Pojęcie wartości przedsiębiorstwa cały czas się zmienia, już dziś kapitał ludzki i know-how pracowników są tak samo istotne jak zysk i rentowność. Dlatego wpływ działów HR na budowanie przyszłości przedsiębiorstw będzie rósł każdego roku. Digitalizacja i automatyzacja procesów HR będą kluczowe by osoby odpowiedzialne za kapitał ludzki mogły maksimum czasu, energii i uwagi poświęcić kreatywnej pracy, która da wymierne korzyści organizacji.
Wellbeing
Wraz z uwolnieniem czasu i energii osoby odpowiedzialny za sektor Human Resources będą mogły skupić się na wellbeingu organizacji (przeczytaj szerzej dlaczego wellbeing w organizacji jest ważny) . Chociaż nie ma dokładnej i naukowej definicji tego pojęcia przyjmuje się, że wellbeing to całościowy (psychiczny i fizyczny), subiektywny w odczuciu stan, w którym czujemy się komfortowo. Mówiąc w skrócie, wellbeing w organizacji to kompleksowe podejście do pracownika jako jednostki i zaspokajanie jego różnorodnych potrzeb. Główne potrzeby związane są z naszą psychiką, zaspokajaniem ego i zapewnieniem sobie komfortu psychicznego jakie daje np. poczucie bezpieczeństwa finansowego.
Dziś w organizacjach programy wellbeingowe skupiają się na problemie zdrowia, co jest z założenia niestety błędem. Aspekt zdrowotny, może być jednym z elementów takiego programu, ale nie powinien odgrywać w nim kluczowej roli.
Wellbeing w pracy i poza nią
Świadomy i odpowiedzialny pracodawca powinien zapewnić swoim pracownikom takie rozwiązania, które poprawią wellbeing pracownika w pracy, ale także wyedukują go lub zapewnią wellbeing w czasie wolnym. Jeżeli pracownik będzie odczuwał dobrostan zarówno w pracy jak i poza nią, czyli w otoczeniu swojej rodziny i przyjaciół wtedy ma szansę osiągnąć optymalny poziom swojego zaangażowania w wykonywaniu zlecanych mu w ramach jego obowiązków zadań.
Dobry stan fizyczny zmniejsza absencję w pracy. Poczucie samorealizacji i dobra atmosfera wpływają pozytywnie na wskaźniki satysfakcji pracowników, a zapewnienie realnego wpływu na organizację nie tylko wzmacnia więź pracownika z organizacją, ale może realnie przynieść wzrosty wartości. Decyzja o realizacji programów wellbeingowych jest jedną z lepszych inwestycji jakich może dokonać w tej dekadzie organizacja. Gdy program zapewni wpływ na wszystkie kluczowe obszary organizacja ma realną szansę na maksymalizację potencjału jej pracowników przy znaczącym zmniejszenie ich rotacji.
Programy i narzędzia wellbeingowe mogą też wzbogacić o rozwiązania webinarowe, wspierające edukację czy funkcjonalności poprawiające morale zespołu i wprowadzające elementy grywalizacji takie jak: Kudosy, Nagradzanie (Recognition), Zrzutka czy Total Reward Statement.
Zobacz możliwości Wellbeing w Motivizer
Wdrożenie programu wellbeingowego daje dodatkowe możliwości w kreowaniu pozytywnego wizerunku firmy, zarówno wśród klientów, partnerów, inwestorów, jak i potencjalnych przyszłych pracowników. Najlepsi specjaliści szukają bowiem miejsc pracy, w których ich potencjał będzie mógł być w pełni wykorzystany.
Odpowiedni partner dla działów HR
Wybór odpowiedniego dostawcy takich narzędzi, Wellbeing będzie jednym z kluczowych czynników powodzenia transformacji cyfrowej w tym obszarze. Warto zwrócić uwagę na elastyczność narzędzi jak i ekspercką wiedzę dostawcy. Narzędzia stworzone przez dostawcę mają większe możliwości dostosowania do potrzeb organizacji niż tzw. Produkty pudełkowe, które mają ograniczone możliwości w tym zakresie. Kolejnym ułatwieniem, a wręcz must-have jest możliwość korzystania z kwalifikowanego podpisu elektronicznego w działach HR.
Postawienie na kompetencje cyfrowe, nowe technologie, chmury obliczeniowe, sztuczną inteligencję oraz jak najszybsze wdrożenie tych rozwiązań w firmie powinny być priorytetem dla każdego przedsiębiorcy. Bez nich konkurowanie na rynku w najbliższej dekadzie może być nie tyle utrudnione co wręcz niemożliwe.
Najnowsze artykuły
- Platformy benefitowe: Skuteczny klucz do walki z wypaleniem zawodowym
- Platforma benefitowa jako wsparcie dla pracowników w kryzysie zdrowotnym
- Motivizer na Kongresie Profesjonalistów HR i People Culture TechFest 2024
- Platforma benefitowa dla małych firm korzyści i wyzwania
- Platforma benefitowa i personalizacja benefitów w praktyce