Nowoczesne miejsce pracy, czy spełniasz warunki rynku?

nowoczesne miejsce pracy

„Niepodobne wstąpić dwukrotnie do tej samej rzeki” – Heraklit z Efezu

Świat cały czas się zmienia, a już ostatnie 2 lata to wręcz sprint zmian w otaczającym nas świecie. Rewolucja technologiczna coraz mocniej wpływa na nasze życia, w tym na naszą pracę. Miejsca pracy zmieniają się i ewoluują by dopasować się do zmieniającej się rzeczywistości.

Czym jest nowoczesne miejsce pracy?

Współczesny świat jest wielowymiarowy, dzięki nowym technologiom granice zaczynają się zacierać. Podobnie jest w przypadku miejsc pracy – coraz częściej miejsce pracy kojarzymy bardziej z organizacją, instytucją niż z konkretnym miejscem w przestrzeni. Dziś w Warszawie jest już więcej ofert pracy zdalnej i mobilnej niż stacjonarnej. W obecnej sytuacji kluczem do sukcesu dla firm jest znalezienie uzdolnionych pracowników i zatrzymanie ich w organizacji, bez względu na ich miejsce zamieszkania.

Nowe pokolenia wchodzące na rynek pracy oraz coraz większa otwartość na świat i ideę różnorodności, wpływają także na naszą zawodową codzienność. Zrozumienie zmian postrzegania świata i mechanizmów kierujących naszymi umysłami jest najważniejszym warunkiem do stworzenia środowiska pracy przyszłości. Musimy też zdać sobie sprawę z tego, że pierwszy raz w historii na rynku pracy są cztery pokolenia, co jest wielkim wyzwaniem dla pracodawców, ponieważ w tworzeniu środowiska pracy trzeba wziąć pod uwagę potrzeby wszystkich czterech grup.

Budowanie wizerunku marki

Możemy też zauważyć, że coraz większe znaczenie ma postrzeganie organizacji nie tylko przez pryzmat usług czy osiągnięć, ale też przez pryzmat wizerunku organizacji jako dobrego pracodawcy. Coraz więcej wysiłku i pieniędzy firmy poświęcają by być postrzeganym na rynku pracy w sposób pozytywny, tak by ściągnąć do siebie największe talenty. Employer branding i jego waga jest dziś rozumiana przez każdego menadżera. W firmach widać też rosnącą świadomość potrzeby wdrożenia takich rozwiązań w organizacji, by tych utalentowanych pracowników zatrzymać. Utalentowany pracownik, do tego już z pewnym doświadczeniem może dziś przebierać w ofertach, gdzie wysokość wynagrodzenia jest tylko jedną ze zmiennych. Organizacja biura, możliwość pracy zdalnej lub hybrydowej i pakiety benefitów są dziś tak samo istotne jak samo wynagrodzenie.

Modern workspace przyciąga pracowników

Dlatego pracodawcy dziś doceniają zalety modern workspace i wdrażają kafeterie benefitowe. Dzięki temu uniwersalnemu rozwiązaniu pracownicy mogą sami decydować na co przeznaczać środki pracodawcy przeznaczone na benefity. Dzięki temu, że rozwiązania cyfrowe umożliwiają pracownikom dostęp do zasobów HR w sposób zdalny jest dziś bardzo kuszący dla pracodawców, szczególnie tych, którzy mają pracowników mobilnych lub pracujących zdalnie.  

Dużą popularnością cieszą się dziś benefity potencjalnie nieoczywiste, gdy myślimy o ich tradycyjnych formach – takich jak abonamenty medyczne czy karnety na siłownie. Oferty streamingowe – treningi online, ćwiczenia mindfullness (uważności), czy platformy takie jak Netflix i Spotify – z których można korzystać w ramach Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych (ZFŚS) są coraz częściej wybierane przez użytkowników kafeterii benefitowych. Pracodawcy coraz częściej finansują też benefity w ramach środków obrotowych, co zapewnia dużo większe możliwości zakupu usług. 

Dziś pracownicy chcą sami podejmować decyzje dotyczące budżetu benefitowego, jaki im przyznał pracodawca. W najbliższej przyszłości istotne będzie dużo szersze spojrzenie na rolę benefitów pozapłacowych. Jak nigdy wcześniej rozwój technologii i ich zastosowanie w tym obszarze będzie kluczem dla przyszłości organizacji. Trzeba pamiętać, że pojęcie wartości przedsiębiorstwa się zmienia, kapitał ludzki i strategia wellbeingowa, dzięki której nie tylko przyciągniemy specjalistów, ale ich też zatrzymamy będą stanowić ważny element wartości organizacji. 

Sprawdź ofertę Motivizer

Platforma kafeteryjna Motivizer oprócz nowości – oferty Voucher4Sport – voucher na zawody sportowe, czy oferty produktów KROSS oferuje stale poszerzającą się bazę benefitów dostępnych dla pracownika. 

Dowiedź się więcej o tym co to jest system kafeteryjny.

Zobacz ofertę na stronie głównej