Okiem Eksperta: Wyzwania pracodawców

rewolucja na rynku pracy

#OkiemEksperta CEO/CTO Motivizer Paweł Filutowski o wyzwaniach jakie stoją przed pracodawcami.

Rewolucja na rynku pracy od 2020 r.

Początek 2020 roku i światowy kryzys spowodowany przez koronawirusa Covid-19 zapoczątkował rewolucję na rynku pracy. Początek tego roku, a wraz z nim atak Rosji na Ukrainie jeszcze te zmiany przyspiesza. Oba te wydarzenia mają wielki wpływ na funkcjonowanie organizacji, które musiały wzmocnić swoje działania w stosunku do pracowników. Kluczowe było stworzenie strategii w obszarze #wellbeing i wdrożenie programów z tego zakresu. Wellbeing, czyli całościowy (psychiczny i fizyczny), subiektywny w odczuciu stan, w którym czujemy się komfortowo, nigdy nie był bardziej istotny niż dziś. Sytuacje stresogenne takie jak globalna pandemia, bliskość wojny, ale także inflacja i rosnące stopy procentowe mają olbrzymi wpływ na pracowników i ich poczucie stabilności. A to z kolei odbija się na ich efektywności i powierzonych przez pracodawcę obowiązkach.

Organizacje, które budują swoją markę odpowiedzialnego i silnego pracodawcy powinni zdecydowanie wspierać swoich pracowników w tych trudnych czasach i szukać rozwiązań, które poprawią dobrostan zespołu.

Raport Randstad Employer Brand Research 2022

Najnowszy raport Randstad Employer Brand Research 2022 udowadnia, że priorytetem na rynku pracy jest dziś poziom wynagrodzenia i benefity jakie pracodawcy oferują przyszłym pracownikom. Zdaniem respondentów tego badania wśród kluczowych działań jakie powinien podjąć każdy pracodawca są m.in. zaangażowanie w wellbeing (38% badanych) i dodatkowe benefity (34%).

Co istotne wyniki badań odnoszą się zarówno do pracowników #white-collar jak i #blue-collar co potwierdzają także nasze własne obserwacje u klientów Motivizer. Najnowsze dane wskazują też na rosnącą wagę takich aspektów jak atmosfera pracy,  work-life balance i wykorzystywanie przez organizacje najnowszych technologii, do czego mocno przyczynili się reprezentanci pokolenia Z, którzy coraz mocniej oddziaływają na rynek pracy.

Bazując na ostatnich dwóch latach wiemy dziś, że nie można przewidzieć przyszłości. Nie wiemy co nas czeka i powinniśmy być gotowi na wszystko. Dlatego też, mając na uwadze, że mogą pojawić się przed nami kolejne kryzysowe i stresogenne dla pracowników lata, warto już dziś mieć plan jak się do nich przystosować. Pamiętajmy, że pracownicy stanowią podstawę i fundament każdej organizacji i od ich wellbeingu w dużej mierze będzie zależeć jej sukces i osiągane wyniki.

 

Sprawdź ofertę Motivizer

Platforma kafeteryjna Motivizer oprócz nowości – oferty Voucher4Sport – voucher na zawody sportowe, czy oferty produktów KROSS oferuje stale poszerzającą się bazę benefitów dostępnych dla pracownika. 

Dowiedź się więcej o tym co to jest system kafeteryjny.

Zobacz ofertę na stronie głównej