Wsparcie transformacji cyfrowej przedsiębiorstw może być trampoliną dla polskiej gospodarki

Wsparcie transformacji cyfrowej przedsiębiorstw może być trampoliną dla polskiej gospodarki

Firmy, które będą umiały wykorzystać przewagę jaką daje technologia będą w stanie lepiej odpowiadać na wyzwania gospodarki przyszłości

Transformacja cyfrowa biznesu

Transformacja cyfrowa biznesu zdynamizowała czwartą rewolucję przemysłową. Automatyzacja procesów, wykorzystanie sztucznej inteligencji i rozwiązania Internetu Rzeczy coraz mocniej oddziaływają na biznes. Firmy, które będą umiały wykorzystać przewagę jaką daje technologia będą w stanie lepiej odpowiadać na wyzwania gospodarki przyszłości. Szczególnie obszary odpowiadające za kapitał ludzki dzięki automatyzacji będą miały możliwość skoncentrować się na tym rozwojowi pracowników, w sposób kreatywny odpowiedzieć na wyznawania związane z szybko zmieniającym się otoczeniem, uwarunkowaniami i potrzebami pracowników.

Według Światowego Forum Ekonomicznego już dziś ponad 50% pracowników na świecie potrzebuje cyfrowego przebranżowienia lub zdobycia dodatkowych cyfrowych umiejętności.

Bez zdobycia nowych kompetencji w zakresie IT ci pracownicy nie będą mogli się rozwijać, a dodatkowo mogą stać się obciążeniem dla organizacji. Polskie firmy, już dziś powinny być w trakcie wdrażania cyfrowych rozwiązań, które wspierają procesy wewnątrz organizacji oraz rozwijać umiejętności pracowników w kierunku rozwiązań z zakresu IT. Bez tego za 5-10 lat nie będą w stanie rywalizować w swojej branży z organizacjami, które już dziś odrabiają tę pracę domową.

Przyszłość należy do kapitału ludzkiego i niematerialnego

Warto pamiętać także o młodych talentach, które kończą studia w naszym kraju. Polskie uczelnie co roku opuszcza ponad 100 tysięcy absolwentów kierunków naukowo-technicznych. Przyszłość nie należy już do kapitału materialnego, takiego jak surowce naturalne, ale do kapitału ludzkiego i niematerialnego. Wiedza i kreatywność, które prowadzą do innowacji będą największymi atutami w budowaniu przyszłości i silnych gospodarek. USA i Chiny już uciekają reszcie świata. Rozwój i wdrażanie nowych rozwiązań, które ułatwią nam naszą codzienność i uproszczą wiele zajmujących cenny czas powtarzalnych czynności będą miały kluczowe znaczenie w tym wyścigu. Innym istotnym czynnikiem jest zapewnienie możliwości rozwoju dla innowacyjnych firm i to jest wzywanie, z którym muszą się jak najszybciej zmierzyć rządzący. Bez tego eksperci, kształceni na naszych uczelniach będą tworzyć i wprowadzać innowacje na konto zagranicznych firm.

 

Zobacz ofertę na stronie głównej