Top 5 najlepszych świadczeń pracowniczych i benefitów dla pracujących mam

Mama w pracy

Coraz więcej polskich przedsiębiorców zdaje sobie sprawę z tego, jak ważny jest sprawnie funkcjonujący system motywacji pracowników. Wielu z nich stara się pozyskać informację o tym, co motywuje do pracy, poprzez różnego rodzaju analizy potrzeb. Wciąż jednak często zapomina się o jednej, bardzo ważnej grupie – o pracujących mamach. Dlatego warto zastanowić się, jak ułatwić pracę matkom.

Benefity dla pracowników

Jak zmotywować pracownika? Co to jest system kafeteryjny?

Na początku należałoby zaznaczyć, że każdego pracownika motywuje co innego. Dla jednych będzie to karta sportowa do różnych obiektów, a dla innych pakiet medyczny zapewniający możliwość bezpłatnego korzystania z prywatnej opieki lekarskiej, dlatego tak ważne jest optymalne zarządzanie świadczeniami pracowniczymi. A w tym pomocne są systemy kafeteryjne.

Kafeteria to system motywacyjny, w którym to pracownik, a nie pracodawca, wybiera interesujące go benefity, nieświadomie tworząc tym samym system lojalnościowy w firmie. Na czym to polega? Pracodawca wdraża odpowiedni program, który następnie udostępnia swojemu zespołowi. W jego ramach pracownicy mogą wybierać interesujące ich świadczenia pracownicze. A co to są świadczenia pracownicze? Najczęściej są to pozapłacowe bonusy, zwiększające motywację do pracy oraz do pozostania w firmie (przeczytaj więcej o systemie kafeteryjnym)

Chętnie wybierane przez kobiety benefity dla pracowników

Najchętniej wybierane benefity dla pracowników to karty umożliwiające wstęp do obiektów sportowych na terenie całej Polski, zniżki do restauracji, bilety do kina i teatru, kursy językowe, pakiety medyczne oraz dopłaty do wakacji. Aby nieustannie udoskonalać system motywacyjny, trzeba też stale analizować potrzeby pracowników w celu dopasowania do nich najlepszej oferty benefitów, co jest możliwe dzięki systemom kafeteryjnym. Za pomocą specjalnego programu można generować wybrane statystyki i tym samym rezygnować z puli benefitów nie cieszących się zainteresowaniem oraz rozszerzać świadczenia pracownicze w ramach kategorii, które są najczęściej wybierane.

Firmy IT chętnie inwestują w benefity szczególnie atrakcyjne dla kobiet widząc w nich managerów przyszłości – o czym piszemy w artykule Kobiety powinny być filarem w firmach z branzy #TECH.

Jak już zostało to wspomniane, system lojalnościowy powinien być też dopasowany do specyficznych grup pracowników, jakimi są młodzi rodzice, którzy mają zupełnie inne potrzeby. Dlatego należy zastanowić się, jak ułatwić pracę matkom i jakie pozapłacowe benefity dla pracowników najlepiej wybrać w tym wypadku. Firmy

1. Możliwość pracy zdalnej

Niestety, obecnie wielu polskich pracodawców nie dostrzega, jak wartościowymi pracownikami są młode mamy. Najczęściej są to kobiety zdeterminowane do tego, aby szybko powrócić na rynek pracy, pragnące rozwijać się oraz czujące potrzebę wykazania, że potrafią pracować równie efektywnie, co bezdzietni pracownicy. Co więcej, pracujące mamy wykazują się większą lojalnością wobec firmy, która je zatrudnia i ponadto oferuje korzystne benefity dla rodziców. A jednym ze świadczeń, który wpływa na motywowanie pracowników, jest możliwość pracy zdalnej.

W zależności od charakteru wykonywanych obowiązków, warto pozwalać młodym matkom na jeden lub kilka dni elastycznej pracy w domu. Dzięki temu łatwiej będzie im pogodzić zawodowe obowiązki z opieką nad dzieckiem, co sprawi, że poczują się spełnione na obu tych polach.

2. Żłobki/przedszkola w miejscu pracy

A jak jeszcze można motywować pracowników, którzy posiadają dzieci? Warto pomyśleć o organizacji żłobka lub przedszkola w miejscu pracy. Wcześniej należałoby oczywiście przeprowadzić analizę potrzeb, aby stworzyć optymalną i bezpieczną przestrzeń dla najmłodszych.

Obecnie takie benefity dla rodziców organizowane są w rozbudowanych korporacjach, gdzie istnieje możliwość wygospodarowania odpowiednio dużego pomieszczenia oraz zatrudnienia opiekunek. Jakie są korzyści dla firmy? Pracujący rodzice nie będą mieć problemu z odwożeniem i przywożeniem dzieci z przedszkoli, zawsze będą mogli szybko zareagować, gdy maluch się rozchoruje. A w przypadku młodych matek ważne jest to, że będą mogły w trakcie przerwy w pracy samodzielnie nakarmić niemowlaka piersią, czy przewinąć go.

Choć wiąże się to z dużym nakładem kosztów ze strony właścicieli spółki, często takie pozapłacowe benefity dla pracowników z dziećmi są najchętniej widziane.

3. Pomieszczenia dla matek karmiących

Chociaż zostało to już wspomniane, należy podkreślić, że opracowując system motywujący w firmie, nie można zapomnieć o organizacji pomieszczenia dla matek karmiących, które znajdowałoby się w pobliżu biurowego żłobka/przedszkola. Dzięki temu młodym matkom można zapewnić większy komfort podczas opieki nad dzieckiem, co jest niezwykle istotnym aspektem.

4. Pakiety medyczne

Zarządzając świadczeniami pracowniczymi warto pomyśleć o pakietach medycznych. Są to benefity dla pracowników, które mogą obowiązywać bez względu na ich sytuację rodzinną, dzięki czemu są bardziej uniwersalne.

Pakiety medyczne umożliwiają korzystanie z prywatnych usług medycznych w wybranych placówkach za darmo lub za niedużą, korzystną finansowo, stałą opłatą. Obecnie jest to jeden z podstawowych sposobów motywowania pracowników, który oferuje nasz system kafeteryjny.

5. Szkolenia dla rodziców/pracujących matek

Zastanawiając się nad tym, jakie benefity dla pracujących matek, należałoby pomyśleć także o szkoleniach i kursach. Można podzielić je na dwie grupy.

Jedna z nich to kursy (mogą być w formie e-learningowej), które ułatwiają pracownikom powrót do zawodowych obowiązków po urlopie macierzyńskim. Na takim szkoleniu dowiadują się o zmianach, które miały miejsce w firmie, a także o nowych metodach efektywnej organizacji czasu i obowiązków. Dlaczego taki system motywacji pracowników jest dobrym rozwiązaniem? Pracujące mamy, które wracają do zawodu, często odczuwają presję związaną z szybkim wdrożeniem się w swoją rolę w firmie. Jednak otrzymując tego typu wsparcie są w stanie szybko i przede wszystkim – bezstresowo – ponownie przejść do codziennych zadań.

A jeszcze jak zmotywować pracownika? Oferując kursy doszkalające, w trakcie których zdobywają nowe umiejętności, uczą się języka obcego. Pracujące matki często czują potrzebę wykazania się, a w ten sposób nie dość, że można zwiększyć poziom ich kompetencji, to także umocnić pozycję w firmie, zapewniając tym samym poczucie bezpieczeństwa. Pracownik będący pewny swojej sytuacji odwdzięczy się większą lojalnością oraz przywiązaniem do spółki.

Dalej zastanawiasz się, co motywuje do pracy? I jakie benefity dla pracujących matek zaoferować? Pomyśl nad swoimi możliwościami organizacyjnymi oraz finansowymi i skonsultuj się z pracującymi rodzicami – każdy z przedstawionych sposobów jest doskonałą metodą na zwiększenie ich zaangażowania oraz lojalności, dlatego warto to wykorzystać.

Zobacz ofertę na stronie głównej