System motywacji pracowników – jak wybrać? Platformy kafeteryjne sposobem na poznanie potrzeb pracowników


Obecnie motywowanie pracowników staje się coraz trudniejsze. Choć premia i podwyżki znajdują się na czołowym miejscu na liście czynników zwiększających zaangażowanie pracowników, dziś należy różnicować rodzaje benefitów. Pracodawca ma również do wyboru wiele systemów motywacji – tylko jak je wybrać? I czym się kierować?

 

 

Finansowe oraz pozapłacowe motywowanie pracowników

Obietnica podwyżki, jeśli cały zespół wypracuje odpowiednie zyski dla firmy, czy premia za szczególny wkład w pracę nadal są niezwykle ważnym czynnikiem motywującym pracowników, o którym nie można zapominać. Trzeba jednak wiedzieć, że dziś podchodzi się w bardziej indywidualny sposób do pracowników, oferując im dodatkowe świadczenia pozapłacowe, które odpowiadają na ich potrzeby.

Jakie to mogą być benefity? Umożliwienie opieki nad dzieckiem w prywatnym przedszkolu dla młodego rodzica, aktywacja karty sportowej, która gwarantuje darmowe wejścia do różnych obiektów sportowych, czy zniżka do restauracji.

Możliwości jest tak naprawdę wiele, trzeba „tylko” umieć dopasować je do potrzeb firmy. Bo Kowalski jest kinomaniakiem i ucieszy się z każdego darmowego biletu, a Nowak jest miłośnikiem squasha, a wynajmowanie kortu jest bardzo drogie. Dlatego zawsze system motywacji musi uwzględniać te potrzeby.

A po co w ogóle motywować? Aby zwiększyć zaangażowanie w pracę, zbudować więź, między firmą, a jej pracownikami – gdy będą utożsamiać się z celami spółki, zwiększy się ich lojalność. A pracodawca dzięki temu nie straci cennych pracowników. Co więcej, pracownik, który ma możliwość atrakcyjnego spędzenia czasu wolnego (wyjście do knajpki, wzięcie udział w ulubionych zajęciach fitness, czy uczestnictwo w kursie językowym) jest bardziej efektywny w pracy, ma też więcej ciekawszych, kreatywnych pomysłów. A widząc zaangażowanie ze strony pracodawcy, chętniej dzieli się z nim swoimi przemyśleniami. Tylko jak wybrać system motywacji, skoro wybór jest tak szeroki?

 

Poznanie potrzeb pracowników przy pomocy systemu kafeteryjnego

Coraz więcej pracodawców zdaje sobie sprawę z tego, jak ważne są benefity pozapłacowe, nie wiedzą jednak, jak je wybrać i jak nimi zarządzać. W praktyce wygląda to tak, że w firmie wprowadzane są np. karty sportowe (całkowicie darmowe lub za dopłatą) i pracownik może jedynie zdecydować, czy chce z nich korzystać, czy nie. Czy to wystarczy? Niestety nie.

Jak zostało to przestawione na wcześniejszym przykładzie, każdego do pracy motywuje co innego. Dlatego przestarzałe systemy motywacyjne już się nie sprawdzają. Dziś trzeba wyjść naprzeciw potrzebom pracowników. A jak to zrobić?

Z pomocą przychodzą systemy kafeteryjne. Pracodawca, wykupując taką usługę, wybiera grupy świadczeń, które chce zaproponować pracownikom. A zespół, w indywidualnym zakresie, wybiera to, co go najbardziej interesuje.

Aby taki system był efektywniejszy, należy w pełni skorzystać z jego funkcjonalności, czyli z możliwości generowania statystyk. Dzięki niemu można sprawdzić, jakie benefity cieszą się dużym zainteresowaniem, a jakie w ogóle nie zostały wybrane. Istnieje też opcja modyfikacji oferty, w celu jej coraz lepszego dostosowania do potrzeb zespołu.

Dobrym rozwiązaniem jest również przeprowadzenie wstępnej ankiety dotyczącej potrzeb pracowników, żeby wiedzieć, wśród jakich świadczeń wybierać. Taką ankietę można przeprowadzić samodzielnie lub zlecić ją w ramach obsługi outsourcingowej.

 

Jak zwiększyć zaangażowanie pracowników?

Wdrożenie takiego nowoczesnego systemu motywacyjnego jest najprostszym sposobem na poznanie potrzeb pracowników oraz wyjście im naprzeciw. Nie można jednak przy tym zapominać o innych czynnikach wpływających na zaangażowanie.

Mało kto zdaje sobie sprawę z tego, że na przywiązanie do firmy może też wpływać elastyczny czas pracy, komputer, telefon, czy samochód zarówno do użytku służbowego, jak i prywatnego, możliwość pracy zdalnej, czy choćby organizacja miejsc parkingowych. To, w połączeniu z ofertą systemów kafeteryjnych, w kompleksowy sposób zapewni odpowiednią motywację dla pracowników.

Zobacz ofertę na stronie głównej