Jak zatrzymać dobrego pracownika, czyli systemy lojalnościowe w firmach

Pracownicy podczas pracy

W ciągu ostatniego roku zwolniło się wielu pracowników w Twojej firmie? A może zauważasz, że wydajność i efektywność zespołu znacząco zmalała? W takim przypadku musisz zweryfikować obowiązujący w Twojej firmy system motywacyjny i zastanowić się, jak zwiększyć lojalność pracowników.

 

 

Co zrobić, by pracownicy nie odchodzili z pracy?

Z jednej strony, w wielu przypadkach, to kwestie finansowe zatrzymują pracowników w danej firmie. Obawa przed utratą stałego źródła dochodu sprawia, że pracownik nie będzie myślał o zwolnieniu. Jednak jeśli czynniki finansowe są jedynym źródłem motywacji, jego wydajność nie będzie najwyższa.

Z drugiej natomiast, coraz bardziej rozwijający się rynek pracy oraz niedobór pracowników-specjalistów sprawia, że niezadowolony ze swojej pracy zespół będzie przeglądać oferty konkurencji. A te często mogą być bardziej atrakcyjne od Twojej. Co więc zrobić, aby zatrzymać pracownika?

W pierwszej kolejności należy zacząć od podstaw – zapewnić dogodne warunki pracy, miłą atmosferę w zespole (pomocne są w tym imprezy integracyjne). Należy też jasno określić zakres obowiązków, aby pracownik nie miał poczucia, że przypadają mu same „najgorsze” zadania, których nikt inny nie chce wykonywać.

Nie bez znaczenia ma też dopasowanie zakresu wykonywanej pracy do zainteresowań pracownika. Choć nie zawsze jest to możliwe, warto jednak sprawdzać pasje i dodatkowe umiejętności swojego zespołu, aby delegowane zadania sprawiały im jak największą przyjemność. A co dalej? Jak budować relacje, które wpływają na lojalność pracowników?

 

Pozamaterialne, podstawowe udogodnienia dla pracowników

Zanim przejdziesz do tworzenia systemu premiowania oraz dodatkowych świadczeń, zadbaj o podstawowe udogodnienia. Jedną z najbardziej prozaicznych kwestii jest parkowanie – nic nie większa frustracji z rana, jak poszukiwanie wolnego miejsca parkingowego… Częstokroć oddalonego o kilkadziesiąt metrów od siedziby firmy.

Następnie zadbaj o spełnienie podstawowych potrzeb pracowników – zapewnij im wodę, kawę, miejsce do przygotowania posiłków. Komfort pracy jest tak samo ważny, jak wszystkie inne czynniki.

Czy wykonywana praca musi odbywać się w biurze? Jeśli nie, zastanów się nad wprowadzeniem dnia pracy zdalnej w domu. Po pierwsze, to dowód zaufania do pracowników. A po drugie, pracownik mający możliwość pracy zdalnej rzadziej musi brać urlop z powodu wizyty u lekarza, czy załatwiania urzędowych spraw. A wykorzystując urlop w bardziej przyjemny sposób, z pewnością będzie lepiej nastawiony do pracy.

W tym wypadku równie istotną kwestią może być elastyczny czas pracy, tzn. pracownik ma wybór, na którą godzinę będzie przyjeżdżać do biura. Oczywiście nie w przypadku każdej działalności jest to możliwe, jednak warto przemyśleć tę kwestię.

 

System benefitów w pracy

Na lojalność pracownika mogą wpływać również dodatkowe benefity. Chcesz zatrzymać pracownika? Zapewnij mu możliwość rozwoju poprzez uczestnictwo w różnych kursach, np. w językowych.

Zadbaj o jego bezpieczeństwo oferując korzystny pakiet medyczny umożliwiający leczenie w prywatnych przychodniach oraz dodatkowe ubezpieczenie grupowe. Pomyśl także o sferze rozrywkowej. Takie benefity, jak zniżka na zagraniczne wczasy, bon podarunkowy do popularnego sklepu, dostęp do najnowszych audiobooków, czy możliwość darmowego wejścia do różnych obiektów sportowych sprawi, że pracownik chętniej pozostanie w firmie, która oferuje mu dodatkowe korzyści, niezwiązane z samym wynagrodzeniem.

Niezwykle ważne jest jednak to, aby pracownik miał możliwość wyboru benefitów, które motywują go do pracy. W innym wypadku nawet najkorzystniejsze świadczenia mogą nie przynieść żadnego pozytywnego skutku.

 

Tak rozumiany system lojalnościowy w firmach obejmuje wielu różnych sfer: stworzenie optymalnych warunków oraz przyjaznej, niestresującej atmosfery, indywidualne dopasowanie zadań do umiejętności pracowników oraz przygotowanie szerokiej bazy dodatkowych świadczeń pozapłacowych. W ostatniej kwestii pomóc może Ci rozbudowany system kafeteryjny, jednak o pozostałe aspekty musisz zadbać sam.

Zobacz ofertę na stronie głównej