„Cyberbezpieczeństwo to nieustanny proces, którego celem jest ochrona danych i systemów wewnętrznych”

Cyberbezpieczeństwo

Kiedy otaczający nas świat ewoluuje, musimy się do niego dostosować, żeby przetrwać” – tak uważał Charles Darwin, twórca teorii ewolucji. Jego słowa mają dziś bezpośrednie zastosowanie do świata technologii informacyjnych, gdzie ewolucja jest nie tyle luksusem, co koniecznością. Przestrzeń cyberbezpieczeństwa, dynamicznie rozwijająca się i zmienna, wymaga od nas adaptacji, rozwijania naszych strategii i narzędzi, aby zapewnić ochronę w obliczu nowych, nieznanych zagrożeń.

Przez lata nasze podejście do cyberbezpieczeństwa ewoluowało wraz z rozwojem technologii i zmianą krajobrazu zagrożeń. Zdajemy sobie sprawę, że dostarczanie nowych rozwiązań i usług dla HR to tylko element układanki i nasze skupienie na cyberbezpieczeństwie to nie tylko dodatek do naszej głównej działalności, ale integralna część naszej strategii biznesowej.  Niezwykle istotna stała się ochrona wrażliwych danych, z którymi pracujemy na co dzień. Jesteśmy również świadomi, że nasza zdolność do ochrony naszych klientów, pracowników i zasobów przed cyberzagrożeniami zależy od naszej zdolności do adaptacji. To zrozumienie prowadzi nas do ciągłego poszukiwania i wdrażania najnowszych i najbardziej skutecznych rozwiązań w zakresie bezpieczeństwa. Dzięki takiemu podejściu możemy zapewnić, że nasze systemy są nie tylko efektywne, ale przede wszystkim bezpieczne.

Aktualny krajobraz cyberzagrożeń

Cyberbezpieczeństwo nie jest statycznym stanem. To dynamiczne pole, które wymaga nieustannej wiedzy, innowacji i adaptacji. Żyjemy w świecie, który jest coraz bardziej połączony cyfrowymi ścieżkami. Każdy punkt końcowy, od komputerów biurowych po urządzenia IoT, od serwerów do usług chmurowych, stanowi potencjalną drogę dla atakujących. Cyberprzestępcy stale ewoluują, wykorzystując najnowsze technologie i metody do infekowania systemów, kradzieży danych i wykonywania innych szkodliwych działań. Wśród tych zagrożeń, ransomware, phishing, ataki na łańcuch dostaw i ataki na poziomie zerowego dnia (zero-day) są szczególnie niepokojące. Firmy, które nie są odpowiednio przygotowane, mogą zostać sparaliżowane przez takie ataki, ponosząc ogromne straty finansowe i reputacyjne.

Uważamy, że nie wystarczy tylko reagować na takie zagrożenia, kiedy już się pojawią. Musimy być o krok do przodu, przewidując potencjalne ataki i rozwijając strategie obronne, zanim dojdzie do naruszenia. Nasze podejście do cyberbezpieczeństwa jest proaktywne, nie reaktywne. Dlatego jednym z kluczowych elementów naszej strategii jest zrozumienie, że technologia sama w sobie nie jest wystarczająca. Ochrona danych i systemów to także kwestia ludzi i procesów. Wszyscy pracownicy Motivizer są regularnie szkoleni w zakresie najlepszych praktyk w dziedzinie cyberbezpieczeństwa, a nasze procesy są stale aktualizowane, aby odzwierciedlać najnowsze standardy i rekomendacje w tej dziedzinie.

Na koniec, chcielibyśmy podkreślić, że mimo rosnącej skali i złożoności cyberzagrożeń, jesteśmy pewni naszej zdolności do skutecznego zarządzania tymi wyzwaniami. Dzięki naszej nieugiętej koncentracji na cyberbezpieczeństwo i nieustannemu poszukiwaniu innowacji, jesteśmy gotowi stawić czoła dzisiejszym i przyszłym zagrożeniom.

Rozwiązania EDR i ich ograniczenia

Nie tak dawno, technologia EDR (Endpoint Detection and Response) była traktowana jako złoty standard w cyberbezpieczeństwie. EDR, skupiając się na wykrywaniu i reagowaniu na zagrożenia na poziomie punktów końcowych, takich jak komputery i serwery, odgrywa istotną rolę w obronie przed cyberatakami. Jednak z czasem, okazało się, że EDR, choć nadal ważny, ma swoje ograniczenia. Przede wszystkim, technologia EDR jest ograniczona do punktów końcowych. To oznacza, że może nie być w stanie wykryć zagrożeń, które obejmują inne elementy infrastruktury IT, takie jak sieci czy chmury. Ponadto, EDR zazwyczaj koncentruje się na wykrywaniu i reagowaniu na znane zagrożenia, co oznacza, że może nie być skuteczny przeciwko nowym, nieznanych formom ataków.

Innym wyzwaniem jest to, że EDR generuje ogromną ilość alertów, z których wiele może okazać się fałszywymi alarmami. To może prowadzić do przeciążenia zespołów bezpieczeństwa i utraty skupienia na rzeczywistych, krytycznych zagrożeniach.

Wreszcie, EDR wymaga znacznej ilości czasu i zasobów na skuteczne zarządzanie – czasu i zasobów, które mogłyby być lepiej wykorzystane na inne priorytetowe zadania. To prowadzi do pytania: Czy istnieje lepsze rozwiązanie? Jak się okazuje, odpowiedź brzmi „tak” – a nazywa się XDR.

Motivizer & XDR

Rozwiązanie XDR, czyli Extended Detection and Response, to kolejny krok na drodze ewolucji cyberbezpieczeństwa. XDR rozszerza zakres EDR, integrując dane i ochronę na różnych płaszczyznach – od punktów końcowych, przez sieci, do chmur. Jest to bardziej holistyczne podejście do bezpieczeństwa, które pozwala na większą widoczność i lepsze zrozumienie globalnego krajobrazu zagrożeń.

Niemal natychmiast po pojawieniu się XDR na rynku, zauważyliśmy jego potencjał. Zdecydowaliśmy się na wczesne przyjęcie technologii XDR, ponieważ rozumiemy, że cyberbezpieczeństwo to nie tylko obrona przed zagrożeniami, ale również zdolność do szybkiego dostosowywania się do nowych wyzwań.

XDR ma wiele zalet. Po pierwsze, dzięki integracji danych z różnych źródeł, XDR oferuje pełniejszy obraz zagrożeń, umożliwiając skuteczniejsze wykrywanie i reagowanie na ataki. Po drugie, XDR jest w stanie korzystać z automatyzacji i technologii opartych na sztucznej inteligencji, aby przyspieszyć procesy wykrywania i reagowania, a także zminimalizować fałszywe alarmy. Po trzecie, XDR jest skalowalny, co oznacza, że może być dostosowany do rosnących i zmieniających się potrzeb firmy. Po czwarte, dzięki XDR, zespoły bezpieczeństwa mogą skoncentrować się na najważniejszych zagrożeniach, zamiast tracić czas na zarządzanie ogromnymi ilościami danych i alertów.

Ale co to oznacza dla nas? Przyjmując XDR, nie tylko wzmacniamy naszą obronę przed cyberzagrożeniami, ale również stajemy się bardziej elastyczni i zdolni do dostosowania się do przyszłych wyzwań. W efekcie, możemy zapewnić naszym klientom, że ich dane są chronione najnowocześniejszymi technologiami i praktykami w dziedzinie cyberbezpieczeństwa.

Motivizer i nasza niezłomna koncentracja na cyberbezpieczeństwie

Nasz zespół zawsze stawia na pierwszym miejscu cyberbezpieczeństwo. Zrozumienie, że nasze usługi HR są nieodłącznie powiązane z obsługą i przechowywaniem delikatnych danych, skłoniło nas do nieustannego inwestowania w najnowsze i najskuteczniejsze technologie bezpieczeństwa. XDR jest dla nas nie tylko narzędziem, ale strategiczną inwestycją, która odzwierciedla naszą nieustępliwą koncentrację na bezpieczństwie. Dzięki XDR, mamy nie tylko większą widoczność i kontrolę nad naszą infrastrukturą IT, ale również jesteśmy lepiej przygotowani na przyszłe wyzwania.

Jesteśmy dumni, że możemy zapewnić naszym klientom pewność, że ich dane są chronione najnowocześniejszymi technologiami i praktykami. Ale nie spoczywamy na laurach. Jesteśmy zaangażowani w ciągłe uczenie się, adaptację i innowacje. Jak powiedział wielki myśliciel, Sun Tzu: „Zwycięzca jest tym, kto zna tysiąc rzeczy, nie wykonując żadnej walki„. Dlatego traktujemy cyberbezpieczeństwo jako pole bitwy, na które musimy być przygotowani, znając zarówno nasze siły, jak i potencjalne słabości, a przede wszystkim – znajomość naszego przeciwnika. Niezależnie od tego, jak szybko będzie się rozwijać cyberprzestępczość, Motivizer zawsze będzie o krok do przodu. Ponieważ dla nas, bezpieczeństwo to nie jest tylko kwestia technologii – to kwestia przetrwania. Ten sposób działania przynosi korzyści nie tylko nam, ale i naszym klientom, którzy korzystając z naszych usług, mogą być pewni, że ich dane są bezpieczne.

Na koniec, chcielibyśmy podkreślić, że nasze podejście do cyberbezpieczeństwa nie kończy się na technologii. Jak wcześniej wspomniałem uważamy, że ludzie i procesy są równie ważne. Dlatego nieustannie szkolimy nasz personel, regularnie przeglądamy nasze procedury i zawsze szukamy sposobów na poprawę. Ponieważ bezpieczeństwo to nie tylko nasz priorytet – ale również to nasza pasja.

Zobacz ofertę na stronie głównej